Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate

Buna ziua
As avea o intrebare legata de acordarea salariului mediu pe unitate in conditiile in care lucrez in invatamant si am nascut pe 31 august 2010.
Conform art 51 lit c) din Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 din 29/12/2006,publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007, dupa nastere as avea dreptul la un salariu mediu pe unitate, insa, contabila spune ca nu se mai acorda acest salariu conform Legi nr. 118/2010. Poate ma insel eu, dar nu am gasit abrogat acest articol. Dumneavoastra ce parere aveti? Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
L. 118/2010.art. 15 (3) Pentru nasterile survenite pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si pentru casatoriile incheiate pana la aceasta data, drepturile se stabilesc in conditiile actelor normative prevazute la alin. (1) lit. g)—j) si se solicita la plata pana cel tarziu la data de 31 august 2010.
Legea nr.118/2010 este aplicabila numai sectorului bugetar si nu abroga niciun articol din CCMN.

Potrivit legii, in sectorul bugetar nu se mai acorda acest ajutor de la data de 03.07.2010.
dar acolo unde ccm pe ramura mai este inca valabil? Inspectia muncii spune ceva de genul-acolo unde drepturile nu sunt specificate si reglementate de legi organice, aceste drepturi se acorda pana la expirarea ccm pe ramura, conform nustiu carei legi.
Daca nu te lamuresti o sa caut raspunsul inspectiei muncii.
daca vreti neaparat, cereti... de primit nu veti primi