avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... m-a inselat angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

m-a inselat angajatorul

Am fost angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata de 8 ore pe zi. Fara sa mi se aduca la cunostinta pe nici o cale, am fost trecuta de la norma intreaga de 8 ore / zi la 2 ore/zi, fara sa-mi fie afectat venitul fizic, fiind platita la negru. De la casa de pensii am aflat ca s-a diminuata contributia mea la fondul de pensii si intrebarea mea este...care este cadrul legal prin care pot acuza si obliga angajatorul sa-mi vireze la bugetul de stat darile aferente contractului initial de 8 ore pe zi, retroactiv? Nu vreau sa-mi fie afectata nici vechimea in munca si nici pensia.

Va multumesc,
Mioara
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 4 Octombrie 2010
Mergeti la ITM, ei or sa poata sa va comunice daca exista un act aditional la contract si puteti verifica semnatura dumneavoastra. Tot ei pot lua masuri pentru ca angajatorul sa-si indeplineasca obligatiile legale.
Ultima modificare: Luni, 27 Septembrie 2010
Mihaela Nevoie, Avocat
Din pacate lucrurile astea se intampla destul de des. Orice modificare la un contract individual de munca se face in baza unui act aditional. Potrivit dispozitiilor art. 41 alin. (1) C. muncii modificarea contractului individual de munca se poate face numai cu acordul partilor. Inaintea incheierii unui act aditional sau a unei decizii de modificare a contractului de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul cu privire la modificarile ce urmeaza a fi facute.Stimabila colega Justiceman, are dreptate: faceti o notificare catre Inspectoratul Teritorial de Munca in raza caruia a fost inregistrat Contractul dumneavoastra Individual de Munca in care aduceti la cunostinta cele prezentate de dumneavoastra mai sus si cereti o eliberarea a copiei actului dumneavoastra aditional. In cazul in care veti constata ca semnatura dumneavoastra a fost falsificata faceti o revenire la notificarea initiala in care precizati ca pe actul aditional nu se afla semnatura dumneavoastra. ITM va trebuie sa va raspunda la cea de a doua notificare indicandu-va temeiul legal, si va va sfatui cu privire la indreptarea erorii materiale cu privire la inscrisurile sub semnatura privata. Dupa acesti pasi va puteti indrepta in instanta, contra angajatorului dumneavoastra, pentru redobandirea drepturilor dumneavoastra.

O seara buna

Cu stima

Angela Tatu
angela tatu a scris:

Din pacate lucrurile astea se intampla destul de des. Orice modificare la un contract individual de munca se face in baza unui act aditional. Potrivit dispozitiilor art. 41 alin. (1) C. muncii modificarea contractului individual de munca se poate face numai cu acordul partilor. Inaintea incheierii unui act aditional sau a unei decizii de modificare a contractului de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul cu privire la modificarile ce urmeaza a fi facute.Stimabila colega Justiceman, are dreptate: faceti o notificare catre Inspectoratul Teritorial de Munca in raza caruia a fost inregistrat Contractul dumneavoastra Individual de Munca in care aduceti la cunostinta cele prezentate de dumneavoastra mai sus si cereti o eliberarea a copiei actului dumneavoastra aditional. In cazul in care veti constata ca semnatura dumneavoastra a fost falsificata faceti o revenire la notificarea initiala in care precizati ca pe actul aditional nu se afla semnatura dumneavoastra. ITM va trebuie sa va raspunda la cea de a doua notificare indicandu-va temeiul legal, si va va sfatui cu privire la indreptarea erorii materiale cu privire la inscrisurile sub semnatura privata. Dupa acesti pasi va puteti indrepta in instanta, contra angajatorului dumneavoastra, pentru redobandirea drepturilor dumneavoastra.

O seara buna

Cu stima

Angela Tatu


multumesc frumos pentru raspuns....asa am sa fac!

La revedere,
Mioara
vedeti art. 40 alin.(2) lit. f) c. mun.
mai puteti cere in instanta plata drepturilor salariale cnf. c.i.m. avand in vedere si art. 38, 165, 166 c. mun.
ITM-ul nu mai elibereaza copii de pe acte , potrivit unui Ordin al fostului Ministru al Muncii.

Nu cred ca este vorba de o eroare materiala , ci de o infractiune : fals in inscrisuri sub semnatura privata ... in acest caz, se face plangere penala si nu sesizare la ITM.

Alte discuții în legătură

Necomunicarea reducerii timpului de lucru! lazealiviu lazealiviu Am urmatoarea problema: in anul 2010, incepand cu luna iulie angajatorul a hotarat micsorarea timpului de lucru de la 8 ore la 4 ore fara instiintarea ... (vezi toată discuția)
Modificare c.i.m. runcan gabriela runcan gabriela buna ziua ,revin cu cateva detalii despre modificarea cim.in luna august am lucrat normal,8 ore/zi pt ca eu nu stiam de trecerea la jum de norma.pe statele de ... (vezi toată discuția)