Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Injumatatirea salariului la gravide este legala?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Injumatatirea salariului la gravide este legala?

Buna ziua!

Peste 6luni voi intra in concediu de maternitate, am anuntat firma in scris ca sunt insarcinata, insa la 3saptamani am primit act aditional de modificare a contractului individual de munca si anume:modificarea normei de lucru de la 8 ore la 4ore , reducerea atributiilor si a salariu la jumatate.
Intr-adevar nu sunt singura, si colegele mele au primit aceeasi decizie.
Este legala aceasta modificare de injumatatire a salariului, tinand cont ca i-am anuntat ca sunt insarcinata .

Va multumesc !
Blumella, utilizator
Nu am inteles prea bine : si "celelalte" colege sunt gravide? Numai la gravide a aplicat modificarea CIM?
Nu are importanta ca sunteti insarcinata.
Daca vreti semnati actul aditional, daca nu, nu.
Va va afecta la calculul indemnizatiei numai daca ati avut salar foarte mare...altfel oricum veti lua minim (indemnizatie ingrijire copil)
Daca nu semnez acest act aditional, care ar putea fi urmarile?
Imi pot injumatati salariul oricum chiar daca eu nu am semnat acel act aditional si le transmit ca nu sunt de acord(in plus nu s-a facut nici o negociere).
Sau pana intru in concediu adica inca 6luni de acum incolo vor trebui sa imi dea acelasi salariu de pana acum nemodificat?

Va multumesc mult!
Doar eu sunt gravida, insa din motive economice s-a redus la jumatate programul de lucru al punctului nostru de munca(compania are sediul pricipal in alt oras, unde lucrez eu este doar un punct de lucru cu 3 angajati).
1. Din Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
2. Pentru asta trebuie facut un act aditional la CIM act ce va fi semnat de angajator si salariat.
3. Fara semnatura dvs. pe actul aditional la CIM nu se pot face modificarile solicitate de angjator.
4. Daca ati anuntat pe angajator ca sunteti gravida nu va poate inceta CIM din motive neimputabile dvs.
5. Impreuna cu angajatorul analizati situatia si ajungeti la un acord. S-ar putea ca angajatorul sa fie in situatia in care activitatea s-a redus simtitor si nu mai poate plati pe toata lumea cu salariile convenite initial in CIM.
6. Daca se modifica CIM fara acordul dvs.sesizati imediat ITM.