Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

as vrea sa siu unde merg pentru a deschide divort si ce acte trebuie,cat ma costa si ce masuri se pot lua impotriva sotului meu daca m-a agresat eu avand copil mic.ce risca daca depun la politie declaratie de agresare?orice as spune are dreptul sa dea in mine.i-am facut copil,am renuntat la servici si de cand am facut copilul si-a obtinut ce a vrut si m-a exclus total din viata lui,sta la el acasa,nu mi de bani zicand ca nu are,vine sa vada copilul si daca ma cert cu el risc sa ma bata,m-a imbrancit de multe ori,m-a strans si de gat si cred ca orice as spune un barbat nu are voie sa dea intr-o femeie care a facut atatea pt.el.mai merita sa stau cu el?am sunat la poiltie dar mama mea a inchis tel.si el scapa mereu nepedepsit asa cum se poarta.e normal?ce pedeapsa ii poate fi aplicata iar eu cum scap de el si daca divortez ce se imparte,cine ia copilul el fiind de 11 luni dar eu neavand venituri?oricum treiesc in saracie de cand am facut copilul,sotul nu face nimic sa ne fie bine,din contra.vrea copilul dar are leasing la masine,mama cumpara mancare la copil de multe ori si tot el e cu gura,a spus ca nu depinde de noi desi noi crestem copilul si nu e usor fara bani si cat ma solicita.sunt bolnava si nu am niciun ajutor,ii cresc copilul,nu ma duc la doctor ca nu am bani si mai sunt si agresata.vreau sa stiu ce solutie e ca vreau razbunare,vreau sa plateasca pt.ce a facut.legea poate apara o femeie fara aparare sau tot pe barbati?
daca nu aveti venituri puteti solicita sa vi se acorde un
avocat din oficiu.

Taxa de timbru pentru introducerea actiunii de divort este de 39 de lei.
Cererea de divort impreuna cu actele doveditoare se depun la
judecatoria in raza careia ati avut domiciliul comun.
Va trebui sa faceti dovada motivelor de divort cu acte
si martori.
Daniel Coman, Avocat
ce acte si martori daca nu ma inteleg si nu aduce bani si e violent cu mine?cine sa dovedeasca asta?ne vede cineva in casa?mama stie ce se intampla dar nu stiu daca va fi martora ca e impotriva divortului.cum pot dovedi?nu ma inteleg cu el a devenit violent,ma neglijeaza total,vrea doar copilu.dvs cum ati dovedi?
Aveti posibilitatea ca in urma violentelor fizice exercitate de catre sot sa va scoateti un certificat medico-legal si sa depuneti la politie o plangere penala impotriva sotului privind savarsirea infractiunii de loviri si alte violente.
Cat priveste probele administrate intr-un dosar de divort, colegul a mentionat exact care sunt acestea : inscrisuri si martori. Pot sa fie audiate ca si martori si rudele.....
Da, asa este legea cere dovezi pentru divort.
Nu este chiar atat de complicat pare dar singura nu cred ca o sa va descurcati.
Puteti depune si plangere penala dar va trebui audiata mama dvs.
trebuie urme fizice mereu?dar cele sufletesti nu se pun?daca m-a imbrancit si era sa cad de mai multe ori nu e nimic?trebuie sa am capul spart?am chemat o data politia la domiciliu si mi s-a spus sa depun plangere la sectie.alta data am sunat si mama mi-a inchis tel.fara sa ma lase sa fac plangerea.mama inca imi dirijeaza viata ca acum sunt pe drumuri si depind de ea neavand servici si stand in casa ei.care e parte si a mea dar daca si mama ma ameninta e posibil sa nu vrea sa vina ca martor.dar eu sunt obligata sa stau cu un sot care se poarta urat cu mine?trebuie sa am urme?o data am avut dar nu am declarat ca am sperat ca se va schimba si fara bani depindeam de el ca pt.copil indur atat.daca nu as avea copil as fi divortat de mult.si daca e nepotrivire de caracter nu se poate?nu il mai suport si de cate ori vine,dupa ce ca nu contribuie cu nimic ma mai si bruscheaza.martorii cine daca e intre mine si el?nu se baga nimeni,nici politia.sunt certuri domestice dar daca eu nu il mai suport si m-a jignit ce trebuie,sa aduc martori falsi?nu vrea nimeni sa vina chiar daca stie ce se petrece.eu nu mai suport.e deajuns?