Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

as vrea sa stiu daca pot divorta eu neavand decat alocatia minorului in varsta de 11 luni,sotul purtandu-se uarat cu mine,nedandu-mi bani si vorbind urat la mine in casa cu mama care are graija de copilul lui si pe mine cand se enerveaza imbrancindu-ma.atata vreme cat el sta la el iar eu si mama ne ocupam de copil si el nu are bani si se poarta si urat cu noi pot cere sa am drept de interdictie sa isi mai vada copilul?daca vine si se enerveaza si ma bate iar?are sanse sa ia el copilul daca eu nu am venit ?nici el nu are pe nimeni care sa se ocupe de copil si nici bani din cate am inteles pana acum.eu vreau sa divortez din mai multe motive si nu stiu cum sa procedez ca nu am bani.daca nu am bani nu pot divorta?ce trebuie sa fac?oricum viata mea e distrusa ca am dat peste un om profitor si needucat.am chemat politia cand m-a agresat dar nu m-a lasat mama in final.a spus ca nu vrea politie la usa ei.eu nefiind deci a nimanui ce pot face?am parte si din casa unde stau cu mama prin decesul tatalui dar tot nu am identitate.acum as merge la servici dar nu am cu cine lasa copilul ca el nu isi permite bona si mama e bolnava.ce fac?
pot obtine pensie alimentara,ce valoare va avea si ce impart cu sotul?multe le-am cumparat in timpul casatoriei dar nu pot dovedi si masina e in leasing pe firma si mai are de platit desi 2 ani am suportat saracia din aceasta cauza eu si copilul.pot cere retroactiv bani si daune morale pt.tot ce am suferit alaturi de el.presupun ca nu.
Situatia este dificila,data fiind situatia in care va aflati.
Formulati o actiune de divort ,solicitand incredintarea minorului si obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere,conform veniturilor realizate de acesta.
Actiunea de divort si cererile accesorii despre v-am aratat mai sus,trebuie dovedite cu probe:acte,interogatoriu pe capatul de cerere privind incredintarea copilului si pe cele de pensie de intretinere,martori si ancheta sociala,care urmeaza sa concluzioneze cu privire la modul de crestere si educare al minorului oferit de ambii parinti,la conditiile morale si materiale ale acestora.
Daca minorul a implinit varsta de 10 ani,urmeaza a fi audiat de magistrati in Camera de comsiliu,cu privire la optiunea sa de incredintare catre unul dintre parinti.
Cele aratate de dvs,dovedite cu martori si cu acte constituie motive de divort.
In functie de probatoriile administrate si de concluziile anchetei sociale,instanta ,analizandu-le, se poate pronunta sa va fie incredintat copilul.
Puteti merge in instanta si fara avocat,dar trebuie formulata actiunea de desfacere a castoriei in scris.
pana la divort, puteti sa-l actionati in instanta pt pensie alimentara.
in privinta plangerii , puteti sa mergeti la politie si fara incuviintarea mamei.