Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asistenti personali
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asistenti personali

X-(cand o sa primim salariile restante de 4 luni ? primaria motiveaza ca nu are fonduri pentru salariile asistentilor personali.
Buna ziua !
Este o problema existenta la nivelul intregii tari , aceasta lipsa de fonduri alocate in acest sens ....
Ptr. a nu va pierde optimismul , ganditi-va ca in multe cazuri s-a luat decizia concedierii asistentilor personali ai persoanelor cu handicap grav pe motivul inexistentei de fonduri ( legal ) ...
Banii ii veti primi cand se vor aloca bani bugetelor locale ......
deci este legala concedierea colectiva a asistentilor personali pe motivul inexistentei de fonduri si a oug nr.68/2010?
pentru ca in continuare pers cu handicap va primi o indemnizatie egala cu salariul net al asist. pers., iar asist. va primi ajutor de somaj 1 an de zile.......
Da , este legala, daca se respecta procedurile prevazute de lege ...
va referiti la previz si la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca asis. personal pentru a beneficia de somaj (adica un an de stagiu) precum si la H.C.L. cu expunere de motive......?
cameliapstl, utilizator
Pentru ca persoana cu handicap sa primeasca indemnizatie de insotitor inclus, trebuie sa solicite o reexaminare la comisia de expertiza a persoanelor cu handicap.
Insa se aude ca se taie si indemnizatiile de insotitor.