Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RECUPERARI DATORII
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RECUPERARI DATORII

Lucrez intr-o firma de Brokeraj ( asigurari) si am avut un colaborator persoana juridica care a avut cu noi contract de mandat comercial. Acest colaborator a disparut avand insa polite incheiate si neplatite de o anumita valoare. Am fost la politie pentru a depune plangere, insa intrebarea mea este ce fel de plangere se face in acest caz, exista vreun model , cum trebuie formulata si unde trebuie depusa.
in contractul de mandat trebuie sa aveti anumite clauza care sa acopere si o astfel de situatie; in baza acestui contract il actionati in instanta; e recomandabil aici sa apelati la un avocat.
avocat Cristina Popescu
Trebuie sa-l actionati in instanta, conform clauzelor contractuale, Inainte de a depune cererea de chemare in judecata, verificati care este sediul social actual al mandantului. Nu trebuie sa depuneti plangere la politie pentru recuperarea sumelor de bani.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU