Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale trecerea firmei din II in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

trecerea firmei din II in SRL

buna, va rog frumos sa imi explicati ce trebuie sa fac pentru a trece o firma de la intreprindere individuala la statutul de SRL. iar pentru a fi platitor de TVA trebuie doar sa merg la finante si sa declar ca vreau sa platesc TVA sau trebuie sa indeplinesc alte conditii?
multumesc pentru ajutor
nu puteti "trece: de la II la SRL. II este o forma de lucru/organizare a persoanei fizice, iar SRL este o societate comerciala. trebuie sa radiati II si sa infiintati SRL.

pentru a plati TVA pe II trebuie sa completati un formular (vi se da la ANAF) iar pentru SRL, daca nu s-a declarat platitor TVA de la infiintare, e aceeasi procedura ( formular 010 la ANAF, si va elibereaza CIF de platitor TVA)
Cele doua sunt entitati distincte:
intreprinderea individuala este reglementata de OUG 44/2008 si nu are personalitate juridica, iar societatea comerciala cu raspundere limitata este reglementata de Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale si are personalitate juridica.
II se poate transforma in conditiile legii, doar in pfa sau intreprindere familiala.
multumesc
Nu se poate transforma. Sunt reglementate de 2 legi diferite.
Mergeti la finante si cereti sa deveniti platitor de TVA. Atat.