Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare srl

am o societate comerciala, in acest caz pot sa trec pe intreprindere individuala?
Nu puteti sa schimbati forma juridica a SRL in II, deoarece prima are personalitate juridica si este reglementata de Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale , republicata, cea de-a doua este o entitate fara personalitate juridica, reglementata de OUG 44/2008. Solutia ar fi sa radiati SRL-ul si sa infiintati o II, sau pur si simplu sa infiintati o II, deoarece pot sa coexiste. SUCCES!