Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac...?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac...?

doersc sa cumpar un apartament, propietarul este in italia. am discutat cu el telefonic iar in tara cu fratele acestuia, care nu are procura pt a face actele. eu vreu sa fac credit de 25 000 euro, dar imi trebuie cartea funciara pe care nu o are facuta. propietarul imi cere sa ii dau fratelui sau 1000 acont cu chitanta de mana. e corect acest lucru? propietarul doreste sa vina in tara in ianuarie pt a finaliza actele, eu ma tem ca se vor schimba conditiile benacii de acordare a imprumutului pana atunci, sau in cazul in care tranzactia se intarzie , propietarul imi cere mai multi bani pe apartament. fratele poate facea cartea funciara fara procura?dureaza eliberarea unei carti funciare?
In nici un caz nu i dati aconto pe chitanta de mana. Insistati cu procura .
Adica fratele care nu e mandatat in nici un fel sa va promita ca vinde casa altuia Pai e ca si cum v-ar vinde pielea ursului din padure. Daca n-aveti ce face cu banii azvarliti-i incoa...

Problema nu e actul sub semnatura privata (chitanta de mana) ci despre a cui mana vorbim...
romascanu, moderator
Trebuie obligatoriu ca fratele sa aiba procura autentica la notar, pe care o poate face cel din Italia la un notar acolo. Nu dureaza mult, e doar o chestiune de vointa.
Sfatul meu este sa mergeti ulterior la un notar public, pentru a incheia un antecontract de vanzare-cumparare in forma autentica si apoi sa contractati imprumutul din banca.
Mult succes!
Contract de vanzare cumparare incheiat la notar in baza unei procuri.