Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde ii pot face reclamatie administratorului ??
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde ii pot face reclamatie administratorului ??

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta intrebare ? Deja a trecut o perioada mare de timp de cand nu ma mai inteleg cu administratorul. Este adevarat ca figurez cu ceva restante la intretinere , insa nu cred ca acestea ii dau dreptul de a ma ameninta cu sechestru, cu vanzarea bunurilor din casa. Mai presus de acestea, intr-o seara la ora 22:30 , mi-a intrerupt curentul electric de la panoul (motivul sincer nu stiu care a fost; este adevarat ca aveam muzica pornita dar era in limitele normalitatii , nu exagerata). Poate face asa ceva ? Unde il pot reclama sau cu cine pot lua legatura pentru a gasi o solutie in aceasta privinta?

Multumesc
Existenta de restante nu acorda dreptul administratorului sa prezinte comportament de genul celui mentionat de dvs
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari si are ca si limite de competenta strict executarea dispozitiilor presedintelui /comitetului executiv
Avand in vedere calitatea sa de angajat ,initial va revine dreptul sa sesizati oficial presedintele asociatiei de proprietari
Daca presedintele nu desfasoara masuri concrete pentru a "tempera"zelul administratorului,puteti sesiza oficial serviciul specializat din cadrul primariei
Daca detineti probe in conditiile legii care demonstreaza aspectele mentionate la adresa administratorului de imobil,puteti formula plangere penala impotriva acestuia sub aspectul savarsirii infractiunii de Tulburarea folosintei locuintei,fapta prevazuta de art 320 Cod penal
ynocentta, utilizator
@Blue-Sky
Inainte de a-l reclama pe administrator "undeva" ar fi bine sa va platiti acele "ceva" restante si sa ascultati muzica la un numar de decibeli mai mic, ca cine v-a intrerupt curentul de la tablou n-a facut-o din senin, ci pentru ca il deranjati...si apoi, de unde stiti ca administratorul v-a intrerupt curentul?
Apartamentul adiministratorului este vis-a-vis de apartamentul in care locuiesc eu . si credeti-ma ca nu pot asculta muzica la mai putini decibeli , intrucat ar insemna sa o opresc.... administratorul a iesit din blocul in care locuim la 2 minute dupa ce s-a oprit curentul... este prea coincidenta sa cred ca a fost o pura intamplare ca intr-o seara la ora 22:30 , administratorul avea treaba in bloc....
Si n-ar fi prima data cand face exces de zel... in urma cu ceva timp, ne-a taiat cablul de la Romtelecom pe motiv ca " era inestetic pe zidul blocului" .. iar aceasta fapta a fost sesizata si la Romtelecom.
Sa inteleg ca administratorul este proprietar in acel imobil si detine proprietatea vis-a vis de proprietatea dvs?
Nu este clara situatia care reiese din afirmatia referitoare la vecinatatea apartamentelor si precizarea ca intr-o seara la ora 22:30,administratorul avea treaba in bloc...
Daca administratorul,prezinta inclinatii distructive inclusiv asupra retelei operatorului national de telefonie,este evident ca veti intampina si in continuare probleme din partea acestuia
da , si el este proprietar.. sunt doua blocuri separate aflate fata in fata...
Sfatul Dvs este sa ii fac reclamatie la primarie ? sau cum sa procedez? mi se pare total ilegal sa imi intrerupa curentul electric de la el putere