avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cum se alcatuieste un pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cum se alcatuieste un pfa

as dori sa deschid un pfa si nu stiu ce imi trebuieste pentru aceasta
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:44, 29 Septembrie 2010
Autorizarea ca PFA se face la Oficiul Registrului Comertului.
Documentatia pentru inregistrare la Registrul comertului ca PFA este prevazuta de OUG nr. 44/2008:
1. Carte de identitate sau paşaport - fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul
2. Document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare, declaraţie de luare în spaţiu sau orice alt act juridic care conferă dreptul de folosinţă etc. - copie legalizată
3. Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii
4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experienţa profesională, dacă este cazul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare: ce calificare e necesara pentru a fi constructor? vioricabalint vioricabalint Ce trebuie sa fac pentru a ma putea autoriza ca si constructor de case ? Am fost somer, am iesit din somaj si acum vreau sa ma autorizez ca persoana fizica ca ... (vezi toată discuția)
Barman evenimente Alexandru-Ionut Alexandru-Ionut Buna ziua sunt un barman angajat la o societate prin contract individual de munca . Si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez pentru prestari de servicii in ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa naum_ianca naum_ianca as dori sa stiu ce documente sunt necesare pentru infiintarea unui PFA? mersi (vezi toată discuția)