Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept asupra locuintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept asupra locuintei

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie. Ce drepturi asupra locuintei are sotul supravietuitor in cazul in care sotia acestuia a decedat, acesta fiind proprietara locuintei. Precizez ca cei doi soti nu au copii rezultati din casatorie sau din afara acesteia. Va multumesc anticipat.
Sotul supravietuitor are un drept de abitatie asupra imobilului acesteia(legea 33/1994) , daca nu are alta locuinta si nu se recasatoreste in timp de 1 an .
Dreptul de abitatie, din cate stiu, dureaza un an. Dupa aceasta perioada, sotul supravietuitor mai are drept asupra vreunei parti din locuinta (in concurs cu ceilalti mostenitori legali).
Sotul mosteneste integral apartamentul daca nu sunt ati mostenitori. Trebuie sa faca succesiunea si gata.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Multumesc pentru raspuns.