Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere firma?

buna ziua,

As dori sa va intreb daca se plateste impozit forfetar pentru o firma infiintata in toamna anului 2009. Firma nu a avut nici un fel de activitate, nu a avut profit, absolut nimic. si mai ma intereseaza cum procedez a o inchid si care sunt costurile.

Multumesc
Daca firma af fost inactiva, nu datorati acel impozit.
Daca doriti sa ii suspendati activitatea pe 3 ani costurile sunt cca 150-taxe ORC.
Din ceea ce spuneti firma a fost activa (nu a declarat nimeni suspendarea activitatii), deci da datorati impozitul minim, indiferent daca firma a avut activitate sau nu.
Firma nu poate fi inchisa atata timp cat nu ati platit toate datoriile la stat, dar puteti face suspendarea de activitate.