Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S.A sau S.R.L ??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S.A sau S.R.L ??

Daca asi infiinta o echipa de fotbal si asi inscrio in liga judeteana si asi vrea sa o promovez in prima liga peste cativa ani. Asi vrea sa se numesca S.C. F.C...... ...... SRL . se poate , ca am observat ca toate din liga unu se numesc S.A fiind impartite pe actiuni.
Eu vreau sa fiu singurul proprietar al acestei echipe. o pot face societatea comerciala S.R.L. sau trebuie neaparat S.A .
Puteti sa o faceti si pe SRL( Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale) sau pe Asociatie ( OG 26/1990 privind asociatiile si fundatiile)
sa presupune mai multi asociati.
srl se poate infinta si de un singur asociat
Cel mai bine este sa infiintati o asociatie.