Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare echipa de fotbal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare echipa de fotbal

Buna! As vrea sa stiu daca echipa de fotbal este considerata o personaja juridica cu scop lucrativ?

Astfel in cazul in care as avea o firma platitoare de impozit pe profit as putea deduce sponsorizarea din impozitul pe profit?
La ce echipa de fotbal va referiti? De exemplu FOTBAL CLUB FCSB S.A. este societate comerciala.
Daca formez eu o echipa de fotbal in liga a 4-a sa zicem sub forma de SRL o pot sponsoriza din impozitul pe profit?
Nu puteti beneficia de sponsorizare daca faceti SRL.

In Legea nr. 32/1994, modificata, privind sponsorizarea avem:
Art. 5.

Poate beneficia de sponsorizare:

a) orice persoană juridică nonprofit cu sediul în România, care desfășoară sau urmează să desfășoare o activitate care poate fi sponsorizată conform art. 4;

b) orice persoană fizică, având domiciliul în România sau aparținând spiritualității românești, a cărei activitate constantă într-unul dintre domeniile prevăzute la art. 4 este recunoscută de către o persoană juridică nonprofit, constituită legal în țară sau în străinătate, cu activitate susținută în domeniul pentru care oferă recomandarea.
Iulian MANEA, Contabil
Multumesc pentru raspuns, d-le Manea! As mai avea inca o intrebare: ulterior o persoana juridica nonprofit(asociatie sportiva) poate fi transformata in SRL sau SA,etc.?
Nu. Cele doua tipuri de organizare au legi distincte care le reglementeaza functionarea.