Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate în general

persoana cu handicap

Buna ziua,sunt o persoana cu handicap grav,si doresc sa ma angajez,in aceste conditii care sunt drepturile mele,si cele ale angajatorului,si cui trebuie sa ma adresez ca sa le aplic?Va multumesc
Buna seara,

Drepturile dvs. sunt concretizate in legislatie, respectiv:
- Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - republicata.
Dispozitiile care precizeaza protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilitati,sunt L nr 448/2006 republicata,Norma metodologica de aplicarea a prevederilor acesteia,Ordinul nr 258 din 22 martie 2010
unde trebuie sa depun certificatul de handicap pt scutire de impozit?(mentionez ca doamna contabila de la firma unde sunt angajata nu stie,nu a avut un astfel de caz,si vreau sa obtin cat mai multe informatii ca sa pot beneficia de aceste drepturi
Certificatul de handicap se depune la serviciul resurse umane si salarizare al firmei si la comisia de expertiza a capacitatii de munca din raza localitatii de domiciliu a carei adresa o puteti afla de la serviciul de asistenta sociala al primariei din localitatea dvs. unde veti expune problema dvs. si veti primi consiliere de la asistentul social specializat in persoane cu handicap. Solicitati la Comisia de expertiza a capacitatii de munca o adeverinta din care sa rezulte ca sunteti scutita de impozit pe care o veti folosi alaturi de certificatul de handicap.
Sanatate si mult succes in activitate.
va multumesc si sper sa rezolv problema!