avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate în general

persoana cu handicap

Buna ziua,sunt o persoana cu handicap grav,si doresc sa ma angajez,in aceste conditii care sunt drepturile mele,si cele ale angajatorului,si cui trebuie sa ma adresez ca sa le aplic?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: anny_marry , utilizator 14:24, 30 Septembrie 2010
Buna seara,

Drepturile dvs. sunt concretizate in legislatie, respectiv:
- Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - republicata.
Dispozitiile care precizeaza protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilitati,sunt L nr 448/2006 republicata,Norma metodologica de aplicarea a prevederilor acesteia,Ordinul nr 258 din 22 martie 2010
unde trebuie sa depun certificatul de handicap pt scutire de impozit?(mentionez ca doamna contabila de la firma unde sunt angajata nu stie,nu a avut un astfel de caz,si vreau sa obtin cat mai multe informatii ca sa pot beneficia de aceste drepturi
Certificatul de handicap se depune la serviciul resurse umane si salarizare al firmei si la comisia de expertiza a capacitatii de munca din raza localitatii de domiciliu a carei adresa o puteti afla de la serviciul de asistenta sociala al primariei din localitatea dvs. unde veti expune problema dvs. si veti primi consiliere de la asistentul social specializat in persoane cu handicap. Solicitati la Comisia de expertiza a capacitatii de munca o adeverinta din care sa rezulte ca sunteti scutita de impozit pe care o veti folosi alaturi de certificatul de handicap.
Sanatate si mult succes in activitate.
va multumesc si sper sa rezolv problema!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face sau ce avantaje voi avea de pe urma certificatului de persoana cu handicap? dorel_santi dorel_santi sunt o persoana cu 2 dizabilitati din nastere, si anume, nu aud cu urechea stanga, am obtinut un certificat de handicap in primul an de facultate, pentru un ... (vezi toată discuția)
Drepturi legale persoane cu handicap Ramo029 Ramo029 Bună ziua, Lucrez în domeniul asistenței sociale, transferată de curând în alt domeniu și m-am lovit de o problemă pe care nu știu să o soluționez. ... (vezi toată discuția)
Drepturi la un loc de munca pentru persoanele cu gradul i de handicap cu insotitor eirenee eirenee buna seara am 24 de ani, tocmai am terminat o facultate si as dori sa caut un loc de munca. problema cu care ma confrunt si sunt total debusolata sunt ... (vezi toată discuția)