avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIM cu 4h/zi, respectiv 2h/zi - pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIM cu 4h/zi, respectiv 2h/zi - pot beneficia de somaj?

Buna ziua!Din iulie 2007 si pana in aprilie2010 am lucrat cu timp partial de 4h/zi salariul fiind de 600ron deoarece am studii superioare si s-a considerat sal. minim 1200ron pt.cei cu studii sup.Mai- septembrie am lucrat cu 2h/zi salariul fiind de 300ron/luna brut.Se desfinteaza postul de la 01.10.2010 si voi intra in somaj, cum calculez indemnizatia pt.timp partial?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:53, 30 Septembrie 2010
1. Legea 76/2002 precizeaza ca pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti in ultimele 24 de luni 12 luni lucrate cu timp normal (8 ore pe zi).
3. Din calculul meu reiese ca in perioada oct.2008 - sept.2010 ati avut 19 luni cu 4 ore pe zi si 5 luni cu 2 ore pe zi adica in total ar fi 10 luni si 3 saptamani cu program normal.
4. Deci nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.
Sa inteleg ca ar trebui sa mai lucrez inca 2 luni cu 8h respectiv 4 luni cu 4h si apoi sa ma gandesc la somaj?
De fiecare data cand stabiliti data concedierii faceti calculul daca in ultimele 24 de luni aveti cele 12 luni necesare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj silvia23 silvia23 buna ziua!am si eu o intrebare...daca am lucrat 6 luni cu nr de ore de 8/zi si mi se modifica contractul la 4-2h/zi...dupa un an lucrat pot sa iau somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj norma partiala silvia99 silvia99 cum se calculeaza indemnizatia de somaj la un c.i.m cu 4h/zi, 20h/ sapt? se injumatatesc cei 500 lei?si mai departe, proportional, pt 2h/zi, ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie somaj /timp partial antica antica Am o nelamurire privind calcului indemnizatiei de somaj.Am avut contract de 8 h/zi cu un salariu lunar de 2160 lei/luna, firma a intrat in faliment la data de ... (vezi toată discuția)