avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie somaj /timp partial
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie somaj /timp partial

Am o nelamurire privind calcului indemnizatiei de somaj.Am avut contract de 8 h/zi cu un salariu lunar de 2160 lei/luna, firma a intrat in faliment la data de 24.04.09 cand s-a incheiat contractul de munca.Paralel cu acest contract am mai avut contract de angajare cu timp partial 2h/zi,salariul 300 lei/luna,pe perioada 04.11.08 pana in 4.11.09.Am vechime in munca de 23 de ani si nu am mai beneficiat de somaj.Nu inteleg cum se calculeaza indeminzatia pentru perioada in care am lucrat doar 2h.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 22:02, 24 Ianuarie 2010
ceea ce nu inteleg este cum se calculeaza indemnizatia de somaj pt timpul partial de 2h. Daca am avut in ultimele 24 de luni 7 luni lucrate la timp partial de 2h cu salariul de 300/luna ,lunile anterioare fiind de 8h,eu inteleg ca stagiul de cotizare se calculeaza 7/4.Nelamurirea mea este, voi avea indmnizatia calculata la venitul de 300 lei pe 7 luni sau pt 7/4?
Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial
antica a scris:

ceea ce nu inteleg este cum se calculeaza indemnizatia de somaj pt timpul partial de 2h. Daca am avut in ultimele 24 de luni 7 luni lucrate la timp partial de 2h cu salariul de 300/luna ,lunile anterioare fiind de 8h,eu inteleg ca stagiul de cotizare se calculeaza 7/4.Nelamurirea mea este, voi avea indmnizatia calculata la venitul de 300 lei pe 7 luni sau pt 7/4?

1. Vi se aduna salariile pe cele 7 luni cu CIM partial care, ca perioada de cotizare, se considera a fi 7/4 luni.
2. Cand vi se va stabili cuantumul indemnizatie de somaj veti putea verifica si dvs. modul de calcul.
Multumesc pt raspuns.Indemnizatia stabilita mi s-a calculat astfel - 7 luni luni program partial de 2 h cu salariu de 300 lei/luna + 5 luni program de 8h cu salariu de 2000 lei/luna / 12 luni.Concluzia mea este : la calculul perioadei de cotizare au luat 7/4 pt programul de 2h iar la calculul indemnizatiei 7 luni de 2 h cu salariul aferent programului redus, nu ar fi trebuit sa fie la fel,respectiv tot 7/4?
Mergeti la AJOFM si cererti sa va justifice, legal, modul de calcul al indemnizatiei.

Alte discuții în legătură

Contract de munca de 2 h/zi BebeA BebeA Buna ziua, Sunt intr-o mare dilema, poate reuseste cineva cu experienta in domeniu sa ma lamureasca.... Am stat 2 ani acasa cu piticul in concediu ... (vezi toată discuția)
Contract de munca timp redus 2 ore/zi ContSters261311 ContSters261311 Buna ziua, V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii legate de contractul de munca cu timp redus. Voi primi 300 ron net. din care trebuie sa platesc partea ... (vezi toată discuția)
Calcul ajutor somaj sdaniel sdaniel Buna ziua, Din cate am inteles din discutiile de pe acest forum, calculul idemnizatiei de somaj este:75% din salariul de baza minim pe tara (450RON) la care ... (vezi toată discuția)