avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamen

buna ziua as dori sa stiu si eu daca un testamen poate fii doborat.tatal meu are un testamen in care ia fost lasata o casa si tot ce se afla pe acel pamant,lasat de bunica lui,dar ia a decedat frati ei au murit dar mai are 2 copii in viata,!!!!!!
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 15:10, 30 Septembrie 2010
Testamentul nu poate fi doborat dar este posibil sa se faca o reducere in ceea ce priveste drepturile sale.
Se va ajunge la o reductiune....

avocat Claudiu Lascoschi
testamentu a fost facut acum 30 de ani cand tatal meu era copill!!!ms
Cand a decedat persoana care a lasat testamentul?
Cind a decedat persoana care a facut testamentul ?
testamentul a fost facut acum 30 de ani,mai e valabil
??

Alte discuții în legătură

Intrebare Monicacucuiat Monicacucuiat Buna seara!am avut un unchi(fratele lui tata)vaduv si fara copii.in urma cu 3ani a facut un testament unei ,,concubine,, in care ia lasat un apartament .(noi ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)
Testament cukrasz_kata cukrasz_kata Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza? (vezi toată discuția)