Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre izolare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre izolare

Am un vecin care s-a hotarat sa cheme o firma si sa se apuce sa izoleze scara pe exterior. Nu a facut nici un fel de sedinta (asociatia nu este implicata in nici un fel in aceasta izolare), s-au gasit cativa vecini care au aderat la aceasta izolare si acum fac presiuni asupra mea sa fac si eu izolatia, spunand ca este ilegal ca toti sa faca si numai cativa vecini sa refuze acest lucru. Eu refuz sa fac aceasta izolare deoarece mi se pare ca nu au procedat corect (ar fi trebuit sa faca aceasta izolare prin asociatie, sa se faca tot blocul, sa strangem banii in rate si sa aiba autorizatie de la primaria Brasov). Acum imi spune, acelasi vecin, ca ma va obliga sa platesc pentru izolatia de pe casa scarii. Intreb si eu, cum ma poate obliga sa platesc pentru aceasta izolatie daca ei nu sunt in regula cu actele iar asociatia nu este implicata in asta. . Este normal sa platesc sau sau sa ma oblige intr-un fel sa fac aceasta izolatie?Mentionez ca cei de la firma s-au apucat deja de lucru i fara sa aiba acceptul tuturor vecinilor.
In situatia mentionata de dvs ,in care probabil exista initiativa privata,respectiv asociatia de proprietari nu este implicata,legal nu puteti fi obligat la plata sume nascute dintr-o cerere privata ,fara acordul in scris a adunarii generale sau a proprietarilor de pe scara/tronson
In situatia in care anveloparea se executa distinct la cererea anumitor proprietari,fara implicarea asociatiei de proprietari,este normal ca preturile aferente sa fie suportate de catre beneficiarii directi
Asa i-am raspuns si eu vecinului, ca daca asociatia ma va pune sa platesc, nu-i nici o problema, platesc. Altfel, nu stiu cum ar putea el sa calculeze suma pe care am avea-o noi de plata pentru izolarea scarii. Si inca o intrebare, e normal sa nu izoleze tot tronsonul?
In conditiile in care anveloparea se executa prin initiativa privata,practica demonstreaza ca se realizeaza o anvelopare discontinua,care strica aspectul exterior al imobilului
Art 40 din L nr 230/2007 precizeaza Asociatia de proprietari are obligatia sa ia masuri cu privire la imbunatatirea confortului termic al cladirii
ceea ce obliga la existenta hotararii adunarii generale ,alocarea de fonduri pentru reparatii,angajarea de unitate specializata care sa acorde documentatia aferenta inclusiv garantia pentru lucrare
Totul se reduce in final ,la bonitatea financiara a proprietarilor ,daca acestia isi asuma responsabilitatea sa suporte costurile de anvelopare,care se ridica la valori apreciabile
@g_p
Aveti dreptate, nu trebuie sa executati nimic, nu trebuie sa platiti nimic pentru ca aceste lucrari se fac prin asociatia de proprietari. Nu au nicio sansa in instanta!
Nu e normal decat ce se hotaraste in asociatia de proprietari, in cazul acestor lucrari in adunarea generala.