Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... INSELAT PE OKAZII
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

INSELAT PE OKAZII

Off , si eu alt prost ka multi altii probabil... am vrut un telefon bun de pe okazii,,,iar un tip mi-a trimis in schimbul sumei (500 ron) un telefon muuult mai slab....Precizez ca doar l-am cunoscut pe okazii,,(!!!) ,dar tranzactia n-am mai terminat-o pe acel site. Practic am facut tranzactia prin 2-3 discutii pe messenger si alte 2-3 la telefon. Iar restul...e istorie...dupa ce am primit coletul si platit banii de ramburs...bye-bye....adresa aia de email...probabil anonima..., telefonul inchis complet...Acum,,intrebarea mea....ii cunosc doar numele si prenumele...( ca era trimis de la posta post restant )...dar sa zicem ca aflu si adresa....este suficient sa fac o plangere ? Pot rezolva ceva oare , sau ma agit degeaba ?? Nu am acte , contract ceva, n-am nimik facut cu el vreo hartie ceva...Ma gandesc ca el poa sa zica ca am vb ptr tlf care mi l-a trimis de fapt,,,sau ,,poa s-o intoarca in multe feluri,,nush,,,ma gandesc,,,ce sanse am ptr reclamatie de inselaciune...?!? Vreau un sfat ca dupa ce am pierdut banii sa nu-mi pierd si timpul acuma pe la politie ...
Parcurgeti cu atentie subiectele postate de persoane care se afla in situatia identica cu a dvs,pacaliti de aceiasi firma
In lipsa documentelor care sa sustina si sa probeze conditiile schimbului,slabe sanse de reusita
Nu subzista elemente sau indicii ale infractiunii de inselaciune,respectiv inducerea sau mentinerea in eroare a unei persoane,cu prilejul incheierii sau executarii unui contract,intrucat in speta de fata nu exista proba materiala contractul cu drepturi si obligatii reciproc asumate
Mda..va multumesc ptr raspuns...tocmai asta credeam si eu,,,daca nu am nimik la mana cu el,,,doar vb la tlf si 2-3 discutii pe mess,,,slabe sanse si sa imi accepte vreo plangere cineva , nu ? Ca de fapt asta intrebam....DACA NU AM NICI CONTRACT , NIMIK , POT FACE PLAGERE ? O IA CINEVA IN CONSIDERARE ? Nu prea am pe ce sa ma bazez... Nu de alta,,ii faceam eu o vizita,,dar mai sta in la vreo 600 km de mine :)) Totusi...mai astept si alte pareri, ,cu multumiri tuturor...
In baza datelor pe care le detineti ,formulati plangere la politia responsabila domiciliului dvs
Analizati posibilitatile de identificare a beneficiarului sumei financiare.expediata de dvs,coroborati cu adresa,numar telefon,eventual ID si functie de dispozitia organelor de cercetare,exista posibilitatea sa se constate si alte persoane in situatia dvs ,
excrocate in acelasi mod si eventual se identifica si faptuitorul
Suma este destul de mare, o ciupeala de 100-200 mai ziceam, dar daca individul gaseste vreo 4-5 ca tine pe luna isi face un venit frumusel. Intr-adevar sanse mici de recuperare a prejudiciului si nici probe nu prea ai, totusi daca se vor strange mai multe plangeri impotriva aceleiasi persoane multi timp n-o sa-i mearga.
Eu recomend sa faci plangere, altfel nu faci decat sa-l incurajezi sa le-o mai traga si altora.
Am observat ca persoanele care se pacalesc in genul asta de tranzactii macar fac publice datele individului (nume, id, etc), macar ajuti pe altii sa nu si-o ia si ei.
Da , ok...fac plagere , dar daca nu am probe la ce folos ? Si daca sant mai multe plangeri tot fara probe si celelalte , poate sa pateasca ceva omu ? Ca altfel tot noi cadem de fraieri :))