Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort

daca eu sant somer si sotia este pensionara avand o pensie de 450 ron cat va costa divortul nostru de acord comun?
Exista taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei. Se achita la un CEC in carui raza se afla judecatoria, daca nu ma insel. Mai sunt niste taxe asociate divortului, cand se va schimba numele sau domiciliul stabilite prin HG 956/2009.De ex : inregistrarea (la cerere) a desfacerii casatoriei costa 2 lei..etc...
Aceasta este varianta simpla. Daca va complicati si cu partaj si va angajati avocat, creste in functie de onorariu.
Maria - Amelia Ionescu, Mediator
Taxa de timbru in cazul persoanelor care nu realizeaza venituri sau a celor care au un venit sub venitul minim brut pe tara, este de 8.00 lei., insa este necesara o declaratie notariala pe propria raspundere in acest sens, astfel ca este de preferat sa achitati taxa de timbru de 39.00 lei pentru divortul persoanelor cu venituri, pentru ca in fapt tot la aceeasi suma se ajunge. Timbru jud. de 0,30 lei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
platiti taxa de timbru de 39 lei.