Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa de timbru la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa de timbru la divort

Daca nu ma insel , recent a aparut o reglementare prin care este posibila desfacerea casatoriei de comun acord . In acest caz , sau in alte cauze , care este taxa de timbru platibila la depunerea actiunii ?
39lei
Posibilitatea desfacerii casatoriei de comun acord este reglementata de art.38 alin.(2) C.fam.daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
-nu exista copii minori rezultati din casatorie;
-pana la data cererii de divort a trecut cel putin un an de la incheierea casatorie.

Taxa de timbru pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 1 si 2 din Codul familiei-39 lei
-pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 3 din Codul familiei (oricare dintre soti poate cere divortul atunci cand starea sanatatii sale face imposibila continuarea casatoriei), precum si in cazul in care reclamantul nu realizeaza venituri sau acestea sunt inferioare salariului minim brut pe tara-8 lei.
Indiferent de modalitatea desfacerii casatoriei ( acord, culpa comuna, culpa exclusiva) taxa de timbru este aceeasi, respectiv 39.00 de lei.
Persoanele care nu realizeaza venituri pot achita o taxa de timbru de 8.00 lei insa vor trebui sa vina in fata instantei si cu o declaratie notariala in acest sens, astfel ca se ajunge practic la aceeasi suma, iar cand venitul se situeaza sub salariul minim brut pe tara vor trebui produse dovezi in acest sens.
Si timbru judiciar in ce valoare ?
Timbru judiciar in valoare de 0,30 lei.