Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SUNT SOMERA SI DORESC SA DIVORTEZ. CUM PROCEDEZ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SUNT SOMERA SI DORESC SA DIVORTEZ. CUM PROCEDEZ?

ACTUALMENTE SUNT IN SOMAJ SI DORESC SA DIVORTEZ CIT MAI IEFTIN CU PUTINTA. CUM PROCEDEZ?
taxa de timru la divort este mica de 24,1 kei si timbru judiciar de 0,3 lei deci puteti face singira cerere de desfacere a casatoriei la judecatorie
Conform noilor reglementari aduse in materia divortului prin Legea nr.202/2010, divortul se poate cere la primaria de domiciliu sau in fata notarului public, cu conditia ca din casatorie sa nu fi rezultat copii. Aceasta prevedere intra in vigoare in data de 26 decembrie a.c.!
Taxa de timbru pentru un divort la instanta este de 39.00 de lei si timbru jud. de 0.30 lei.
Daca nu realizati venituri, aveti nevoie de dovezi in acest sens, respectiv adeverinta eliberata de Administratia Financiara sau declaratie notariala pe propria raspundere ca nu realizati venituri., caz in care puteti achita o taxa de timbru de 8.00 lei si un timbru jud. de 0,30 lei.
Pentru divortul la notariat sau pe cale administrativa se cer anumite conditii si anume:
-divortul sa se desfaca prin acordul sotilor,
-din casatoria acestora sa nu fi rezultat copii sau acestia sa nu fi adoptat in timpul casatoriei copii,
-casatoria sa fi fost incheiata cu minim un an in urma.