avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SUNT SOMERA SI DORESC SA DIVORTEZ. CUM PROCEDEZ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SUNT SOMERA SI DORESC SA DIVORTEZ. CUM PROCEDEZ?

ACTUALMENTE SUNT IN SOMAJ SI DORESC SA DIVORTEZ CIT MAI IEFTIN CU PUTINTA. CUM PROCEDEZ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 12:29, 22 Decembrie 2010
taxa de timru la divort este mica de 24,1 kei si timbru judiciar de 0,3 lei deci puteti face singira cerere de desfacere a casatoriei la judecatorie
Conform noilor reglementari aduse in materia divortului prin Legea nr.202/2010, divortul se poate cere la primaria de domiciliu sau in fata notarului public, cu conditia ca din casatorie sa nu fi rezultat copii. Aceasta prevedere intra in vigoare in data de 26 decembrie a.c.!
Taxa de timbru pentru un divort la instanta este de 39.00 de lei si timbru jud. de 0.30 lei.
Daca nu realizati venituri, aveti nevoie de dovezi in acest sens, respectiv adeverinta eliberata de Administratia Financiara sau declaratie notariala pe propria raspundere ca nu realizati venituri., caz in care puteti achita o taxa de timbru de 8.00 lei si un timbru jud. de 0,30 lei.
Pentru divortul la notariat sau pe cale administrativa se cer anumite conditii si anume:
-divortul sa se desfaca prin acordul sotilor,
-din casatoria acestora sa nu fi rezultat copii sau acestia sa nu fi adoptat in timpul casatoriei copii,
-casatoria sa fi fost incheiata cu minim un an in urma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa divort lami lami M-ar interesa , va rog , care este taxa de divort , daca este fixa si daca exista vre-o categorie care ar avea reducere ceva ( ma refer la persoanele cu ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters146176 ContSters146176 daca eu sant somer si sotia este pensionara avand o pensie de 450 ron cat va costa divortul nostru de acord comun? (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru divort doina hara doina hara Ce acte am nevoie la depunerea actiunii de divort? Mentionez ca eu nu lucrez, deci nu am venturi si avem doi copii unul major dar inca elev si unul minor de 14 ... (vezi toată discuția)