Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... STOPAJ LA SURSA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

STOPAJ LA SURSA

Am avut control de la fisc si vor sa faca plangere penala pentru neplata stopajului la sursa. As dori sa stiu daca in stopajul la sursa intra si majorarile de intarziere penrtu ca ei mi-au spus prima oara ca nu intra iar dupa aceea ca intra.As dori daca se poate si cadrul legal,Multumesc.
codul de procedura fiscala spune:
"ART. 119

Dispozitii generale privind majorari de intarziere

(1) Pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitor a obligatiilor de plata, se datoreaza dupa acest termen majorari de intarziere.

(2) Nu se datoreaza majorari de intarziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel, obligatii fiscale accesorii stabilite potrivit legii, cheltuieli de executare silita, cheltuieli judiciare, sumele confiscate, precum si sumele reprezentand echivalentul in lei al bunurilor si sumelor confiscate care nu sunt gasite la locul faptei.

Dupa cum vedeti nu sunt exceptate stopajele la sursa.
Majoirarile , penalitatile de intirziere Nu intra la stopajul la sursa, nu ca nu se calculeaza .