Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Penalitati la penalitati pentru obligatiile fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Penalitati la penalitati pentru obligatiile fiscale

Buna ziua.
Daca am achitat valoarea obligatiilor fiscale si am ramas doar cu penalitatile sau dobanzile sau majorarile(cum s-or mai numi ele) la acestea se mai adauga alte penalitati, dobanzi sau majorari daca nu le achit in termen(lunar)?
Multumesc.
Nu se adauga accesorii la accesorii.

Cod proc fiscala:

Art. 119 Dispoziţii generale privind dobânzi şi penalităţi de întârziere

(2) Nu se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel, obligaţii fiscale accesorii stabilite potrivit legii, cheltuieli de executare silită, cheltuieli judiciare, sumele confiscate, precum şi sumele reprezentând echivalentul în lei al bunurilor şi sumelor confiscate care nu sunt găsite la locul faptei.

Art. 124^1 Majorări de întârziere în cazul creanţelor datorate bugetelor locale

(3) Prevederile art. 119 —124 sunt aplicabile în mod corespunzător.

Art. 22 Obligaţiile fiscale

d) obligaţia de a plăti dobânzi, penalităţi de întârziere sau majorări de întârziere, după caz, aferente impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat, denumite obligaţii de plată accesorii;
Ioan Petru Butariu, Contabil