Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Penalizari la penalizari PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Penalizari la penalizari PFA

As vrea sa stiu daca, in cazul in care nu am platit doua trimestre consecutive (IV 2009 si I 2010) impozitul anticipat PFA, mi se vor calcula penalizari la penalizari pt. suma datorata din trim. IV anul trecut.

Multumesc
din pacate, da
Stti cumva procentul? Stiu ca dobanzile de intarziere acum sunt de 0.1%. Ce nu stiu este cat se percepe ca penalizare la suma restanta incluzand dobanda.
Multumesc
majorarile de intarziere nu sunt purtatoare de alte majorari.

art. 119 cod procedura fiscala
(2) Nu se datorează majorări de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel, obligaţii fiscale accesorii stabilite potrivit legii, cheltuieli de executare silită, cheltuieli judiciare, sumele confiscate, precum şi sumele reprezentând echivalentul în lei al bunurilor şi sumelor confiscate care nu sunt găsite la locul faptei.