Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit obtinut in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit obtinut in strainatate

Care e impozitul datorat in Romania daca muncesc in strainatate in jur de 8 - 10 luni pe an la o firma straina?
Am obligatia sa declar venitul in Romania?
Eu muncesc de vreo 12 ani si nu am auzit ca ar fi legal sa ma inpoziteze in tara ..Daca ai contract toate taxele se incaseaza in tara respectiva,din cite stiu.
Am contract dar nu muncesc in tara de unde este firma, iar banii(salariul) ii primesc in Romania in cont.
Nu stiu daca trebuie sa declar in tara venitul si daca trebuie sa platesc impozit in Romania.
In mod normal firma e cea care trebuie sa plateasca toate cheltuielile,in tara unde are sediul.Trebuie sa il intrebati pe angajator daca va plateste asigurarile sociale si impozitul in tara unde are sediul.Cind aveti raspunsul lui stiti ce aveti de facut.