avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit obtinut in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit obtinut in strainatate

Care e impozitul datorat in Romania daca muncesc in strainatate in jur de 8 - 10 luni pe an la o firma straina?
Am obligatia sa declar venitul in Romania?
Cel mai recent răspuns: capsunar , utilizator 11:49, 2 Octombrie 2010
Eu muncesc de vreo 12 ani si nu am auzit ca ar fi legal sa ma inpoziteze in tara ..Daca ai contract toate taxele se incaseaza in tara respectiva,din cite stiu.
Am contract dar nu muncesc in tara de unde este firma, iar banii(salariul) ii primesc in Romania in cont.
Nu stiu daca trebuie sa declar in tara venitul si daca trebuie sa platesc impozit in Romania.
In mod normal firma e cea care trebuie sa plateasca toate cheltuielile,in tara unde are sediul.Trebuie sa il intrebati pe angajator daca va plateste asigurarile sociale si impozitul in tara unde are sediul.Cind aveti raspunsul lui stiti ce aveti de facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare romani in strainatate crisalex crisalex Heeelp!! O societate X romana angajeaza lucratori romani.O societate straina din Europa subcontracteaza lucrari cu societatea romana X. 1. Pe ce baza pleaca ... (vezi toată discuția)
Evaziune fiscala Elenapusa Elenapusa Orice persoana care declara ca nu are serviciu, dar de fapt in afara tarii lucreaza cu contract la o firma de renume, cum poate fii verificat? El mai mult ca ... (vezi toată discuția)
Impozite iulie 2010 pfa it norma pe venit, facturi in ue beeuser beeuser Buna ziua, Daca stiti cumva un PFA in IT, cu norma pe venit, neplatitor de TVA, care are contract cu o firma din UE si incaseaza lunar aceeasi suma de la ... (vezi toată discuția)