Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tranzactii imobiliare-tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tranzactii imobiliare-tva

ca societate comerciala detin un spatiu comercial situat intr-o cladire veche(50 de ani)pe care doresc sa-l vand unei alte persoane juridice.Cele doua persoane juridice sunt ambele platitoare de TVA.Trebuie sa adaug TVA la pretul de vanzare?multumesc
imobilele vechi sunt scutite de tva.

cand ati achizitionat imobilul? ati dedus tva in acel moment?
multumesc pentru raspunsul promt
spatiul "comercial situat intr-o cladire veche a fost achizitionat in 2000 si a fost cumparat cu TVA de la un alt agent economic.
fiind achizitionat inainte de data aderarii, perioada de ajustare a tva a expirat, aceasta fiind de 5 ani.
din momentul cumpararii si pana in prezent imobilul a suferit modernizari semnificative? >20% din valoarea sa, daca da, cand anume?
in 2001 am amenajat fatada (intrarea in spatiu si tamplaria) in valoare de aprox 50 milioane-.pretul de cumparare a fost de 225 milioane plus tva.(2000)
multumesc
atunci puteti vinde fara tva, fara nici o problema.