avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare spatii comerciale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare spatii comerciale

Doresc sa vand un spatiu comercial cu suma de 325000 suma in care s-ar include si un eventual tva .El a fost cumparat cu suma de 115000 lei cu tot cu tva in 2003.Anul contructiei este 1982.
Intrebarea este cat este tva in valoarea de vanzare conform codului fiscal actualizat in 2011.M-am uitat in cf la art 141 .149 ,161 m-am consultat la finante si am primit doar raspunsuri evazive .
As dori daca se poate un raspuns cat mai concret,sigur si la obiect .Multumesc frumos pentru ajutor .
Cel mai recent răspuns: dragandaniel , utilizator 08:05, 27 Februarie 2011
intrucat imobilul a fost achizitionat inainte de data aderarii si presupunand ca nu s-au efectuat alte modernizari, perioada de ajustare a tva a expirat, aceasta fiind de 5 ani.
in concluzie puteti vinde spatiul in regim de scutire, la pretul de 325.000 lei.
Multumesc ,dar daca erfi modernizari de o suma de 50000 lei atunci calculam ajustarea la suma modernizata .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustare tva si/sau notificare chirie crinarug crinarug Am sa va rog sa-mi spuneti parerea Dvs. in urmatoarea problema: In 2006 societatea A (neplatitoare de TVA - deci nu s-a dedus TVA) cumpara teren cu imobil de ... (vezi toată discuția)
Vanzare apart cu tva maria_nicoleta9 maria_nicoleta9 Este vorba despre un apart cump pe firma in anul 2005 care a fost supus masurilor de vanzare simplificate - taxare inversa. Acum vreau sa il vand catre o ... (vezi toată discuția)
Fac ajustare tva? evanca evanca am o cladire inreg.pe firma cu activitate de productie.A fost construita in anul 1997;de atunci si pina la data de 31.03.2009 am facut modernizari si a ajuns ... (vezi toată discuția)