Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare spatii comerciale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare spatii comerciale

Doresc sa vand un spatiu comercial cu suma de 325000 suma in care s-ar include si un eventual tva .El a fost cumparat cu suma de 115000 lei cu tot cu tva in 2003.Anul contructiei este 1982.
Intrebarea este cat este tva in valoarea de vanzare conform codului fiscal actualizat in 2011.M-am uitat in cf la art 141 .149 ,161 m-am consultat la finante si am primit doar raspunsuri evazive .
As dori daca se poate un raspuns cat mai concret,sigur si la obiect .Multumesc frumos pentru ajutor .
intrucat imobilul a fost achizitionat inainte de data aderarii si presupunand ca nu s-au efectuat alte modernizari, perioada de ajustare a tva a expirat, aceasta fiind de 5 ani.
in concluzie puteti vinde spatiul in regim de scutire, la pretul de 325.000 lei.
Multumesc ,dar daca erfi modernizari de o suma de 50000 lei atunci calculam ajustarea la suma modernizata .