Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... receptie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

receptie casa

Buna ziua,

Doresc sa aflu daca conform legii exista o anumita perioada care trebuie sa treaca de la obtinerea autorizatiei de constructie pana la solicitarea receptiei finale a unei case.

Multumesc

In conformitate cu Legea nr. 261/2009 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 493, din 16 iulie 2009:
Autorizatia de construire se va emite pentru executarea lucrarilor de baza si a celor aferente organizarii executarii lucrarilor, in cel mult 30 de zile de la data depunerii documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii, care cuprinde, in copie, urmatoarele documente:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada, in copie legalizata, a titlului asupra imobilului, teren si/sau constructii si, dupa caz, extrasul de plan cadastral actualizat la zi si extrasul de carte funciara de informar actualizat la zi, in cazul in care legea nu dispune altfel;
c) documentatia tehnica - D.T.;
d) avizele si acordurile stabilite prin certificatul de urbanism, punctul de vedere al autoritatii competente pentru protectia mediului si, dupa caz, actul administrativ al acesteia;
e) dovada privind achitarea taxelor aferente certificatului de urbanism si a autorizatiei de construire.

Receptia finala se face la sfarsitul constructiei, adica perioada maxima din autorizatia de construire.