Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despartire in fapt
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despartire in fapt

daca o familie se desparte in fapt pina la partajare fiecare poate uza de bunul celuilalt . de exemlu sotul imi poate opri o masina care este propietatea noastra dar este inmatriculata pe numele meu? chiar daca mai sunt alte doua autoturisme care sunt inmatriculate pe numele lui? va multumesc
Daca sunt bunuri comune, dobandite in cursul casatoriei, fiecare dintre soti au drept de folosinta, chiar daca bunul sau bunurile figureaza doar pe numele unuia dintre soti.In decursul despartirii in fapt depinde cum va intelegeti, nefiind inceputa procedura divortului, nu exista o reglementare care sa va permita partajarea folosintei bunurilor, ramamandu-va calea amiabuila.
Daca nu doriti sa se intample acest lucru,formulati actiunea de partaj si cere de asigurare de dovezi,solicitand aplicarea unor sigilii asupra autoturismului,pana la solutionarea actiunii de partaj.
Dupa ce introduceti actiunea de divort/partaj, puteti pe calea unei ordonante presedintiale, dupa caz, sa formulati un partaj de folosinta, solicitand impartirea provizorie, a respectivelor bunuri.
pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti fiecare din cei doi soti poate folosi bunurile comune.masina de care vorbiti, chiar daca e trecuta pe numele dvs, e bun comun.
Raspunsul l-ati dat chiar dvs:
o familie se desparte in fapt pina la partajare fiecare poate uza de bunul celuilalt !