Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ordonanta 59 din 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ordonanta 59 din 2010

Care este criteriul prin care se stabileste fiscal care este a doua locuinta? Criteriul este anul dobandirii sau , dimpotriva, este criteriul domiciliului? Banuiesc ca locuinta in care ai domiciliul este considerata a fi prima locuinta , nu?
asa se si scrie in lege , prima locuinta dupa cea de domiciliu .
da-mi voie sa intreb si eu ceva legat de aceasta lege :
se specifica , ca persoanele care au obtinut aceasta a 2-a locuinta , a 3-a pe cale succesorala , nu mai platesc impozitul cu modificari .
soacra-mea are aceste imobile in urma retrocedarii imobilelor nationalizate - ramase de la parintii sai . se incadreaza in exceptia asta ? multumesc .