Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune impotriva chiriasului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune impotriva chiriasului

Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri.
In cazul cand asociatia de proprietari a inchiriat un spatiu comun unei firme, iar aceasta a dat in comodat spatiul unei alte firme, cu acordul asociatiei, sunt necesare mai multe actiuni in judecata sau pot solicita intr-o singura cerere rezilierea contractelor, evacuarea si plata restantelor?
De asemenea, as dori sa stiu cat este taxa judiciara.
Multumesc
In opinia mea este necesar a formula doua actiuni, asta intrucat nu aveti raporturi direct cu comodatarul, nefiind parte in contractul de comodat. Astfel puteti formula o prima actiune avand ca obiect rezilierea contractului de inchiriere pe motiv de nerespectare a clauzelor contractuale, recuperarea sumelor datorate de catre societate. O a doua actiune urmeaza a avea ca obiect nulitate absoluta contract de comodat ca urmare a rezilierii contractului de inchiriere (efect al primei actiuni) si prin urmare a lipsei obiectului contractului de comodat.
buna ziua.
contractul de comodat intre cine este incheiat intre asociatie si firma respectiva?
contractul de inchiriere initial permitea sa se transmita folosinta?