Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociatii

Stiu ca asociatiile pot avea persone remunerate. Aceste persoane pot fi dintre membri asociatiei? Spre exemplu functia de presedinte sau vivepresedinte ocupata de unul dintre fondatori poate fi remunerata?
Atat asociatiile cat si fundatiile pot angaja persoane cu CIM sau cu contract de colaborare, avind voie sa desfasoare activitati lucrative numai in scopul prevazut prin statut sau actul constitutiv. In acest sens, ONG-ul poate sa prevada prin statut functii de conducere administrativa in care sa fie incadrate cu CIM sau contract de colaborare persoane remunerate. O asemenea functie poate fi si cea de Director executiv sau director, de exemplu. Cu toate acestea, Presedintele fundatiei sau Asociatiei, pot fi remunerati, numai daca prin Actul constitutiv sau Statut se prevede astfel, iar plata nu se poate face din fondul afectat infiintarii ONG-ului.
Vedeti OG 26/2003, (cu deosebire art.46 si 14)cu modificarile din urmatoarele acte:
- O.G. nr. 37/2003
- Legea nr. 246/2005
- Legea nr. 305/2008 publicata in MOF nr. 855 din 19/12/2008.
ContSters36411, utilizator
zaharia65_2 a scris:

......
Vedeti OG 26/2003, (cu deosebire art.46 si 14)cu modificarile din urmatoarele acte:
- O.G. nr. 37/2003
- Legea nr. 246/2005
- Legea nr. 305/2008 publicata in MOF nr. 855 din 19/12/2008.

Este vorba despre OG nr.26/2000 .... OG nr.26/2003 se refera la modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor :)
:thumbup: corect, dar ni se mai intampla sa mai tastam si gresit:) Oricum, asa este, OG26/2000, cum scrie colegul freelis.