avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... plagere penala in potriva unei banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

plagere penala in potriva unei banci

Buna seara,
Zilele trecute am mers sa ridic bani din contul de salariu. Cand am ajuns la bancomat am constatat ca nu am deloc bani. A doua zi am mers la banca si am cerut explicatii. Mi s-a spus ca bani au fost blocati deoarece am un credtit la ei si nu am platit rata aferanta lunii in curs.
Intarzaierea la rata era de 8 zile calendaristice. Mai exact eu am data scadenta pe 22 ale luni si ei au oprit bani pe 30 ale luni.
Am cerut explicatii dar nu am primit nici un raspus. In contractul de creditate nu se stipuleaza nimic de asa ceva si nici nu stiu vreo lege care sa pemita asa ceva.
Vreau sa depun o plnagere penala in potriva banci. Am sorti de izbanda?
La ANPC am depus deja o reclamatie.
Contul l-am inchis astfel incat sa nu mai aiba de unde opri bani in mod nejustificat.
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 21:42, 12 Aprilie 2011
sincer nu cred ca aveti vreo sansa sa reusiti daca formulati plangere penala.
Buna seara,
Eu m-am gandit sa ii includ la furt calificat. Nu exista nici o justificare pentru care sa "fure" bani din cont.
incercati. eu raman la parerea mea ca cei de la banca au ``furat`` legal, acoperit.
pai banii acopereau rata sau erau mai multi ?
aveati conventie sa retina banii din acel cont ?
daca era cont de alocatie ?
explicatia scrisa a bancii care a fost ?
Buna seara,
Bani nu acopereau decat o parte din rata.
Nu aveam conventie cu banca pentru asa ceva. In schimb am in contract scris modul de penalizare si nu scrie nici de retineri din alte conturi.
Cotul era de salariu.
Banca nu a vrut sa-mi dea nimic scris. Au spus doar ca asa este regula mai nou.

Alte discuții în legătură

Executare bobda bobda bună ziua . dacă am poprire pe salariu si plătesc în fiecare lună . banca are dreptu să îmi vireze bani de pe cardul de credit in contul popriri ? de pe ... (vezi toată discuția)
Banca mi-a virat bani in cont fara sa fi facut vreo cerere.e normal? space_dudu space_dudu Buna seara!Am si eu doua intrebari si sper sa ma puteti ajuta. In anul 2006 am facut un imprumut bancar la un hypermarket pentru cumparaturi diverse, am ... (vezi toată discuția)
Abuz sau asa este legea? rebecutza rebecutza Sotul meu are restante la o banca,nu a mai platit ratele de cateva luni. Acum cateva zile,a vrut sa-si scoata salariul de pe card si a constatat ca are sold 0. ... (vezi toată discuția)