Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJATA PE PERIOADA CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJATA PE PERIOADA CIC

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti si pe mine : sunt in CIC si as dori sa mai castig si eu niste bani - se poate sa fiu angajata unei firme la care sa lucrez de la domiciliu meu ?Exista vreo lege care imi da dreptul acesta?
Va multumesc
NU ai voie sa obtii niciun alt venit pe perioada CIC.
adriana ionela a scris:

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti si pe mine : sunt in CIC si as dori sa mai castig si eu niste bani - se poate sa fiu angajata unei firme la care sa lucrez de la domiciliu meu ?Exista vreo lege care imi da dreptul acesta?
Va multumesc

In acest caz, plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Va multumesc
Din OUG 148/2005:
Art.12...
(2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.