avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJATA PE PERIOADA CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJATA PE PERIOADA CIC

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti si pe mine : sunt in CIC si as dori sa mai castig si eu niste bani - se poate sa fiu angajata unei firme la care sa lucrez de la domiciliu meu ?Exista vreo lege care imi da dreptul acesta?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:25, 5 Octombrie 2010
NU ai voie sa obtii niciun alt venit pe perioada CIC.
adriana ionela a scris:

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti si pe mine : sunt in CIC si as dori sa mai castig si eu niste bani - se poate sa fiu angajata unei firme la care sa lucrez de la domiciliu meu ?Exista vreo lege care imi da dreptul acesta?
Va multumesc


In acest caz, plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Va multumesc
Din OUG 148/2005:
Art.12...
(2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din conventii civle reglementate de codul civil Alina V Alina V Buna ziua ad dori sa va intreb daca o persoana (mamica) care se afla in concediu de ingrijire copil si primeste indemnizatia de la stat de 600 ron poate avea ... (vezi toată discuția)
Pensie militara cumulata cu indemnizatia cic? gelula gelula Buna seara, Poate cineva sa-mi dea un sfat juridic cat se poate de repede la urmatoarea speta : sunt pensionar militar - am fost disponibilizat in baza O. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil si pfa ContSters74825 ContSters74825 Buna ziua, Am si eu nevoie de ajutorul vostru si anume: -sunt in concediu de ingrijire copil de aproape 10 luni. Doresc sa devin persoana fizica autorizata ... (vezi toată discuția)