Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil si PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil si PFA

Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul vostru si anume:
-sunt in concediu de ingrijire copil de aproape 10 luni.
Doresc sa devin persoana fizica autorizata , iar activitatea pe care doresc sa o desfasor va fi de prestari servicii marketing.
Ceea ce nu stiu este daca imi infiintez acest PFA, mai pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre!
Carmen
OUG nr.148/2005 prevede ca, plata indemnizaţiei se suspendă începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Prin urmare, daca deveniti PFA si inregistrati venituri profesionale atunci plata indemnizatiei pentru CIC este suspendata incepand cu ziua urmatoare celei in care ati realizat aceste venituri.