Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare sau Santaj?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare sau Santaj?

Buna,
Am nevoie de sugestiile cuiva specializat pe drept penal va rog.
O persoana, pe diverse motive,imi solicita sume de bani necuvenite. Nu exista dovezi, nici documente scrise care sa ateste ca eu am vreo datorie fata de persoana in cauza. Exista doar amenintarile zilnice ale respectivei persoane. Amenintari ce imi pericliteaza integritatea. Respectivul barbat mi-a transmis ca este dispus sa faca orice sa recupereze acea suma de bani care i se cuvine.

Am fost la politie si am depus o plangere pentru amenintare, insa nu stiu cat de multe voi rezolva prin asta. Mi-au fotografiat mesajele pe telefon.
Spuneti-mi va rog cum pot rezolva problema intr-un mod cat mai eficient pentru mine. Eu vreau doar sa fiu lasat in pace
raoul26, utilizator
ca sa fie amenintare trebuie sa fie grava incat sa va creeze o stare de temere, nu orice vorba a unui nebun, se constituie in amenintare ca infractiune.
santajul va trebui probat la fel ca amenintarea.
trebuie sa probati ca cel care da mesajele este persoana care o banuiti. stiti bine ca pot fi si eu sau altcineva de pe acest site care sa preia o identitate falsa si sa faca rele... cei care stau mai slab la capitolul minte.
persoana va fi chemata la politie , poate se va potoli. cred ca e vb si de santaj

[ link extern ] /
Codul penal Art 193 Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare...
In opinia dvs care infractiunea cu care sunteti amenintat?
Daca ,persoana in cauza incearca recuperarea unei sume financiare,exista posibilitatea ,chiar si in cazul cand nu sunt documente doveditoare,sa demonstreze in conditiile legii,ca tranzactia a avut loc
Mentiunea dvs conform careia precizati ca nu exista documente scrise,atesta ca recunoasteti imprumutul ,aveti stiinta despre identitatea persoanei care desfasoara eforturi de recuperare prezumtiv imprunut financiar,dar marjati pe aspectul "de sume de bani necuvenite".
OK. Omul pretinde ca ii datorez o suma de bani, atat lui cat si catre terte persoane.
Rolul lui este atat de pagubit cat si de "recuperator" pentru alti asa zisi pagubiti.
Persoana in cauza imi este o veche cunostinta, deci stiu despre cine este vorba.
Am depus o plangere la politie in aceasta idee, pentru infractiunea de "amenintare-art.193"
Am dat declaratii pe 5 pagini, mi-au fotografiat mesajele de pe telefon, etc"
Amenintare inseamna ca atat telefonic cat si prin sms, omul nu a ezitat sa-mi spuna ca ma va urmari, ma va cauta, ma va gasi si ma va sili prin forta fizica sa ii inapoiez banii ce i se cuvin.
Banii astia nu ii apartin. Pur si simplu inventeaza datorii doar ca sa se razbune pe mine pentru alte situatii dintre noi.
Precizez ca persoana este periculoasa, cu antecedente penale, tocmai acesta este motivul temerilor mele!
M-a amenintat ca ma va cauta si isi va recupera fiecare leu care ii apartine.
Brusc, datoria si-a modificat valoarea. Acum - spune el, are de recuperat de 5 ori suma de bani ceruta initial.
Caut o modalitate, si un cap de acuzare destul de serios incat sa se linisteasca.
Pentru ca doar daca il va audia politia nu va fi destul. Mai tare se va starni. Mai mult, are ceva influente si in localitatea unde va fi audiat, inclusiv in Politie.
Astept un sfat va rog. Oare e mai bine sa ii dau banii? Sunt convins ca vor urma si alte sume solicitate de el.

Daca cere bani fara sa aiba nimic la baza este vorba de santaj.
Daca datoria exista si este recuperator este vorba de amenintare.
Depinde ce va face politia mai departe.Pare sa fie interesata de cazul dvs.
Angajarea unui avocat ar putea urgenta rezolvarea stuatiei dar conteaza si incadrarea juridica...