Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantumul ajutorului de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantumul ajutorului de deces

cat este ajutorul de deces in anul 2010
unele primarii acorda 1700 lei, altele 1800 lei... oricum, undeva intre 1500 si 2000 lei.
Mod de calcul si plata.

Ajutorul de deces se acorda in cuantumul prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat si facut public de CNPAS, valabil la data decesului.

o pentru anul 2005 cuantumul ajutorului de deces este de 9.400.000 ROL, respectiv 940 RON.
o pentru anul 2006 cuantumul ajutorului de deces este 1.077 lei.
o pentru anul 2007 cuantumul ajutorului de deces este 1.270 lei.
o pentru anul 2008 cuantumul ajutorului de deces este 1.550 lei
o pentru anul 2009 cuantumul ajutorului de deces este 1.702 lei
o pentru anul 2010 cuantumul ajutorului de deces este 1.836 lei.

In cazul decesului unui membru de familie, cuantumul ajutorului de deces reprezinta jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar.

Ajutorul de deces se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.