Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cumul de functii secretar unitate administrativ ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cumul de functii secretar unitate administrativ teritoriala

Buna ziua,
Secretarului de unitate administrativ teritorial, exercitand prin dispozitia Primarului functie publica de conducere de sef serviciu, prin cumul de functii i se poate acorda indemnizatia de conducere aferenta functiei de sef serviciu?
Va multumesc!
Functionarii publici nu pot avea cumul de functii, conform legii 161/2003:
Art. 94. - (1) Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2) Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;
Kyandra a scris:

Functionarii publici nu pot avea cumul de functii, conform legii 161/2003:
Art. 94. - (1) Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2) Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;

Si totusi , sunt ceva portite , avand in vedere modificarea art. 96 (1) din legea 188/1999 , prin legea 330/2009 (art. 52 ) , care specifica " :
(1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”

. E drept ca este interpretabil (foarte) .......#-o
Adrian Marin, Consilier juridic
art 26 alin 1 din lg 330/2009 precizeaza ca in cazuri exceptionale posturile vacante pot fi ocupate si prin cumul de functii de catre personal angajat prin concurs sau examen
adrianmarin a scris:

Kyandra a scris:

Functionarii publici nu pot avea cumul de functii, conform legii 161/2003:
Art. 94. - (1) Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2) Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;

Si totusi , sunt ceva portite , avand in vedere modificarea art. 96 (1) din legea 188/1999 , prin legea 330/2009 (art. 52 ) , care specifica " :
(1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.�

. E drept ca este interpretabil (foarte) .......#-o

Iar aici este vorba tot de sectorul public.

Cat despre cumulul de functii in cazuri exceptionale, legea 330/2009 il prevede pentru personalul angajat prin examen/concurs, cu respectarea conditiilor legale privind cumulul de functii. Ori, eu cred ca acest articol 26 din legea 330 nu se aplica functionarilor publici pentru urmatoarele doua considerente:
- functionarii publici nu sunt angajati, ci numiti in functie;
- in cadrul functiei publice, legea speciala (respectiv 161/2003) interzice in mod expres cumulul de functii...