avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

buna ziua,
Suntem 4 fratipe un titlu de proprietate - teren arabil, suntem de acord toti sa impartim egal.Dorim sa demaram aceasta actiune prin instanta de judecata.
va rog sa-mi spuneti care sunt etapele pentru a obtine aceasta iesire din indiviziunem
Nu dispunem financiar sa apelem la un avocat.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ciprianiustinian , utilizator 13:14, 6 Octombrie 2010
Trebuie sa depuneti la instanta actiunea impreuna cu actele de stare civila (certificat de deces, de nastere, de casatorie in cazul femeilor), titlu de proprietate si taxa de timbru de 3% din valoarea bunurilor de impartit.
Puteti obtine un ajutor public judiciar in cazul in care aveti venituri mici.
Incercati sa faceti o tranzactie.
Cred ca aveti nevoie de ajutorul unui avocat.
Ultima modificare: Marți, 5 Octombrie 2010
avocatbadoiu, utilizator
mai bine faceti partajul pe cale notariala dureaza si costa mai putin.
credeti ca la notariat costa mai putin decat in instanta?
Ca timp nu ne grabim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune valpetcu valpetcu Buna, Puteti sa-mi spuneti care ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru a face un partaj succesoral? Este mai bine sa-l facem prin notar? si in cazul ... (vezi toată discuția)
Partaj teren Stelian Brotea Stelian Brotea Buna ziua, Pe titlul de proprietate sunt 3 mostenitori. Unul dintre ei nu vrea sa faca succesiune dupa parinti ca sa putem face partajul terenului. Daca ... (vezi toată discuția)
Refuz deschidere succesiune petrisor67 petrisor67 Buna ziua! Va rog sa ma indrumati cum pot sa devin proprietarul de drept al unei suprafete de teren pe care a cumparat-o mama mea pentru mine.Precizez ca nu ... (vezi toată discuția)