Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

buna ziua,
Suntem 4 fratipe un titlu de proprietate - teren arabil, suntem de acord toti sa impartim egal.Dorim sa demaram aceasta actiune prin instanta de judecata.
va rog sa-mi spuneti care sunt etapele pentru a obtine aceasta iesire din indiviziunem
Nu dispunem financiar sa apelem la un avocat.
Multumesc
Trebuie sa depuneti la instanta actiunea impreuna cu actele de stare civila (certificat de deces, de nastere, de casatorie in cazul femeilor), titlu de proprietate si taxa de timbru de 3% din valoarea bunurilor de impartit.
Puteti obtine un ajutor public judiciar in cazul in care aveti venituri mici.
Incercati sa faceti o tranzactie.
Cred ca aveti nevoie de ajutorul unui avocat.
avocatbadoiu, utilizator
mai bine faceti partajul pe cale notariala dureaza si costa mai putin.
credeti ca la notariat costa mai putin decat in instanta?
Ca timp nu ne grabim.