Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz deschidere succesiune

Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati cum pot sa devin proprietarul de drept al unei suprafete de teren pe care a cumparat-o mama mea pentru mine.Precizez ca nu am incheiat acte intre mine si mama deoarece a decedat subit dar cei patru frati cat si alte rude recunosc faptul ca acesta este terenul meu.
Desi ei detin mai multe imobile si terenuri care fac obiectul succesiunii, refuza sa initieze acest lucru.
Daca deschid eu succesiunea va trebuisa platesc pentru toate bunurile din masa succesorala?
Ce alte posibilitati legale mai sunt?
Va multumesc anticipat!
Va trebui sa deschideti actiune in instanta.
Varintele pe care le aveti sunt:
1- intocmiti actele cadastrale pentru toata masa succesorala si prezentati-va la un notar, toti mostenitorii, incheind un partaj voluntar, in care fiecare mostenitor va primi exact ceea ce stapaneste deja. Costurile notariale urmeaza sa le impartiti intre voi. (daca va intelegeti)
2- deschideti actiune de partaj si iesire din indiviziune la instanta, (costurile sunt mai mici dar dureaza foarte mult) si urmare cotelor aferente,posesiei si optiunii partilor ,se va efectua o expertiza care va indentifica toate bunurile succesorale si se vor intocmi loturi pentru fiecare mostenitor. In cadrul acestui proces, puteti cerere ca terenul respectiv sa va fie atribuit dvs.in lot.
3- puteti promova actiune in constatare, chemandu-i pe ceilalti mostenitori in instanta, prin care sa se constate ca terenul va apartine , ca l-ati primit ca "zestre" de la mama dvs. ca l-ati stapanit continuu, netulburat, public si sub nume de proprietar si sa aveti norocul ca ceilalti mostenitori sa nu se ridice cu pretentii asupra acestui teren. Actiunea se timbreaza la valoarea terenului.
Mult succes.
Cu stima,
av. M.Hornea
Dvs. puteti deschide o actiune de partaj si de impartire a bunurilor succesorale in instanta si sa incheiati acolo o tranzactie; costul nu e f. mare: taxa fixa de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei si cat negociati cu un avocat.
Insa trebuie sa vedeti acel pamint in proprietatea cui intra, potrivit actelor existente acum? aceasta intrucat ati spus ca tranzactia dintre mama dvs. si vechiul proprietar s-a realizat doar printr-o intelegere, fara acte in regula/.
Doinita Stingaciu, Avocat
Subiect: RE: refuz deschidere succesiune
Varintele pe care le aveti sunt:
1- intocmiti actele cadastrale pentru toata masa succesorala si prezentati-va la un notar, toti mostenitorii, incheind un partaj voluntar, in care fiecare mostenitor va primi exact ceea ce stapaneste deja. Costurile notariale urmeaza sa le impartiti intre voi. (daca va intelegeti)
2- deschideti actiune de partaj si iesire din indiviziune la instanta, (costurile sunt mai mici dar dureaza foarte mult) si urmare cotelor aferente,posesiei si optiunii partilor ,se va efectua o expertiza care va indentifica toate bunurile succesorale si se vor intocmi loturi pentru fiecare mostenitor. In cadrul acestui proces, puteti cerere ca terenul respectiv sa va fie atribuit dvs.in lot.
3- puteti promova actiune in constatare, chemandu-i pe ceilalti mostenitori in instanta, prin care sa se constate ca terenul va apartine , ca l-ati primit ca "zestre" de la mama dvs. ca l-ati stapanit continuu, netulburat, public si sub nume de proprietar si sa aveti norocul ca ceilalti mostenitori sa nu se ridice cu pretentii asupra acestui teren. Actiunea se timbreaza la valoarea terenului.
Mult succes.
Cu stima,
av. M.Hornea
Multumesc mult de raspuns!
ultima varianta imi este de ajutor.
Multumesc mult de raspuns!
ultima varianta imi este de ajutor.