Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare soft
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare soft

Cum inregistrez in contabilitate (in ce conturi) o achizitie de soft in valoare de 27628.96 lei .Cum se face amortizarea?
Multumesc anticipat.
208 (alte imobilizari necorporale).

6811 = 2808 pe durata de utilizare (minim 1 an)
Este foarte adevarat ce va raspuns colegul meu cu o exceptie. Este vorba despre acele programe fara de care anumite instalatii, masini, calculatoare nu ar putea functiona. (Ex. licenta Windows nu se inregistreaza in 208 ci se majoreaza valoarea calculatorului pentru care s-a cumparat )
razvan_savu a scris:

(Ex. licenta Windows nu se inregistreaza in 208 ci se majoreaza valoarea calculatorului pentru care s-a cumparat )

Numai daca licenta este monopost (doar pentru un calculator), daca se cumpara separat licenta aceasta este o imobilizare in sine.