Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imobilizari necorporale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imobilizari necorporale

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am inregistrat licentele pentru windows - imobilizari necorporale - pe ct. 205, programele de contabilitate si licenta pentru programul de contabilitate sunt inregistrate deja pe ct. 208 ( eu lucrez doar de 10 zile ).
Vreau sa va intreb daca este corect sa le las in 208 sau ar trebui sa stornez si sa pun in ct. 205. De asemenea, daca exista limita de valoare a licentelor pentru a putea calcula amortizare.
De exemplu, am licente de windows sub valoarea limita pentru mijloacele fixe si nu sunt foarte sigura daca e corect sa le trec pe imobilizari necorporale si sa le fac plan de amortizare...

Multumesc,
Maria
Contul 208 "Alte imobilizari necorporale" este un cont de activ.Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta programelor informatice create de unitate sau achizitionate de la terti, precum si a altor imobilizari necorporale.
Contul 205 "Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare" este un cont de activ.Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta concesiunilor, brevetelor, licentelor, know-how-urilor, marcilor de fabrica si de comert si altor drepturi si valori similare aportate, achizitionate sau dobandite pe alte cai.

Imobilizarile necorporele se amortizeaza conform codului fiscal liniar in 3 ani. Nu se specifica o limita de valoare ca in cazul imobilizarilor corporale deci trebuie plan de amortizare indiferent de valoarea licentei sau softului.
Multumesc foarte mult.
Norton antivirus 2007 este un programel, nu-i asa?
In consecinta il inregistrez pe ct. 208, nu in ct. 205...

Da, in contul 208 se inregistreaza.
Multumesc foarte mult.
Week-end placut,

Maria