avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incadrare mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incadrare mijloace fixe

Buna ziua,
Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, achizitionate in anul 2003 sunt mijloace fixe sau obiecte de inventar?
Stiu ca in anul 2003 val de intrare a mijloacelor fixe era de 8 milioane.
Astept raspunsuri de la voi.

Cel mai recent răspuns: vali.herea , utilizator 19:51, 4 Noiembrie 2009
Se incadreaza in contul 205 - Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta concesiunilor, brevetelor, licentelor, know-how-urilor, marcilor de fabrica si de comert si altor drepturi si valori similare aportate, achizitionate sau dobandite pe alte cai.

Contul 205 "Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare" este un cont de activ.

In debitul contului 205 "Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare" se inregistreaza:
- brevetele, licentele, marcile comerciale si alte valori similare achizitionate, realizate pe cont propriu, aportate in natura, precum si cele primite cu titlu gratuit (404, 233, 203, 721, 456, 131);
- valoarea concesiunilor preluate (167).

In creditul contului 205 "Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare" se inregistreaza:
- concesiuni, brevete, licente, alte drepturi si valori similare cedate si scoase din evidenta (280, 658);
- valoarea brevetelor si altor drepturi si valori similare aportate si retrase (456);
- valoarea bunurilor preluate in concesiune conform contractelor, restituite (167).
- valoarea brevetelor, licentelor si altor drepturi si valori similare depuse ca aport la capitalul altei persoanei juridice (261).

Soldul contului reprezinta concesiunile, brevetele si alte drepturi si valori similare existente.

ctinagl a scris:

Buna ziua,
Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, achizitionate in anul 2003 sunt mijloace fixe sau obiecte de inventar?
Stiu ca in anul 2003 val de intrare a mijloacelor fixe era de 8 milioane.
Astept raspunsuri de la voi.




Soft-urile sunt imobilizari necorporale, cont 208. Se amortizeaza 681=280.

Conform CF "Cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare lineara pe o perioada de 3 ani."
consilieru a scris:

ctinagl a scris:

Buna ziua,
Spune-ti-mi si mie va rog daca Soft Server mail, soft client mail, sistem de operare Windows 2000, Microsoft Office Romania si Soft Client Access, achizitionate in anul 2003 sunt mijloace fixe sau obiecte de inventar?
Stiu ca in anul 2003 val de intrare a mijloacelor fixe era de 8 milioane.
Astept raspunsuri de la voi.




Soft-urile sunt imobilizari necorporale, cont 208. Se amortizeaza 681=280.

Conform CF "Cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare lineara pe o perioada de 3 ani."


Foarte bine si corect cum a spus Consilierul. Spor la treaba !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobilizari necorporale mari.a mari.a Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am inregistrat licentele pentru windows - imobilizari necorporale - pe ct. 205, programele de ... (vezi toată discuția)
Transfer sportiv cdcd cdcd Buna ziua, Cum se inregistreaza o factura de 13.000 de lei, contravaloare transfer sportiv? In ce cont? Multumesc. Diana. (vezi toată discuția)
Incadrare mijloc fix anmih anmih La ce pozitie se pot incadra licente soft specializat achizitionat prin investitii conform 2139/30.11.2004? (vezi toată discuția)