Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu

Va rog sa ma ajutati.
La un salariu de baza de 2030 cat ar trebui sa am numerar?
Pe fluturas am venitul brut 1639
Deducerea personala este de 180 .Ce inseamna aceasta deducere?
Venit impozabil 1173
Multumesc anticipat!
deducere:
ART. 56 Deducere personala
din Codul Fiscal 2010/TITLUL III Impozitul pe venit/CAP. III Venituri din salarii
(1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.
salariul de baza este 2030?
De ce venit brut e 1639? nu ai realizat toata norma in luna?
salariu este de 1624 + 25% spor de vechime = 2030 salariu baza calcul
am lucrat 22 de zile,adica toata luna,apoi imi scrie la alte sporuri 156 lei(sa fie sporul de antena!!!)
diminuare brut 25%=547
Venit brut 1639
pensii 172
somaj 8
sanatate 90
deducere pers.180 (nu stiu de ce 180,probabil scrie undeva)
venit impozabil 1173
impozit 188*(oare de ce ?exista niste grile ,zic si eu)
sindicat 16
numerar 1165
INTREBAREA MEA ESTE:OARE ESTE CORECT ?
(de la 20 mil iau in mana 11 mil si se spune ca sau micsorat salariile cu 25% ?,dupa 25 de ani de munca?)#-o
Buna seara. Nu am acum in fata un pix si o hartie, dar daca nu o sa va raspunda nimeni in seara asta, promit ca maine dimineata cand ajung la birou va fac detaliat ca sa intelegeti.
Multumesc!Adevarul e ca nu ma pricep la contabilitate.Lucrez la SPCLEP.Vreau doar sa stiu daca este calculat corect.
Ok. Am revenit cu raspunsul

Salariul tau brut = 1625
Spor vechime = 25% = 406
Spor antena = 156
Salariu brut total = 2187
Retinere -25% = 2187 -25% = 1640
Contrubutie pensii = 10.5% * 1640 = 172
Contributie sanatate = 5.5% *1640 = 90
Contributie somaj = 0.5% * 1640 = 8
Deducerea personala de baza, 170
Impozit = 172
Salariu net = 1178
Sindicat = 16
Salariu final net = 1162
Cam asta imi da mie, nu stiu de unde a scos de ducerea de 180 lei, ai pe civeva in intretinere?
Pentru deducerea de 180 la care au ajuns colegii tai cred ca folosesc un fel de grila de barem in care te incadrezi, insa eu nu folosesc acea grila ci fac cu exactitate.
Conluzia este ca nu e mare diferenta deci imi pare rau au socotit bine............ Taierea de 25% cred ca te afecteza mai rau decat se parea..............
ContSters145137, utilizator