Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor conducere

Buna ziua,
Lucrez intr-o primarie si as dori sa stiu daca un functionar public cu functia de sef birou contabilitate, gradul III , clasa 72, cu o vechime in munca de peste 25 de ani, poate primii urmatoarele sporuri:
- spor de conducere 25 %
- spor cfp 25% ( sau 4 clase salariale)
- spor pentru conditii periculoase 5%; in total 55 %; daca in Legea 284/2010, art.22 spune ca suma sporurilor nu pot 30%.

Va multumesc.
Sporul de conducere e bagat in salariul de baza. cel de antena si cel CFP insumeaza 30%, taman la fix.
Multumesc pentru raspuns, dar la sfarsitul anului 2014 cand s-au aprobat salariile pentru anul 2015 in dispozitie situatia sta in felul urmator:
salar tarifar 2136
sporuri sp conducere 407
sp cfp 508
salar brut 3051 lei
de aici reiese ca sp de conducere nu este in sal de baza.
Iar sp pentru conditii periculoase s-a aplicat dupa ianuarie 2015.
ContSters363781, utilizator
Salariul de baza este compus din salariul tarifar+sporul de vechime +sporul de conducere. Sa presupunem ca sunteti la salariul cel mai mare 1624. La acest salariu adunati sporul de vechime de 25%, adica 1624+406 =2030. La acest salariu adunati sporul de conducere 2030 x 25% =2030+508=2538-acesta este salariul de baza.
La salariul de baza de 2538 adunati cfp 25% si conditii periculoase 5% , adica 2538+ 635 +127 = 3300-acesta este venitul brut Din venitul brut de 3300 scadeti pensia, somajul si sanatatea 16,5% si venitul impozabil devine 2756. Din 2756 scadeti impozitul 441, si va ramane numerarul. 2315 In concluzie sporurile de 30% sunt perfect legale.