avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cat voi avea salariu?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cat voi avea salariu?

Sunt functionar public superior 1/1,salariul de baza 2030, cu 25 % spor de vechime.Cat voi avea salariul conform prevederilor actuale ?
Multumesc anticipat !:D
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:31, 8 Februarie 2011
Am uitat sa precizez ca sunt incadrata ca inspector.
Conform legii, sporul de vechime este inclus in salariul de baza, deci asum ca 2030 RON reprezinta brutul. In cazul acesta, salariul dvs va fi de 2335 RON, cu incadrarea de inspector grad superior, clasa salarizare 53 gradatia 5.
Multumesc mult ! Sunteti o draguta.:)
Interventie moderator Va rog sa nu deschideti mai multe discutii pe aceeasi tema, contravine pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum.
Multumesc, o zi buna,

Gabriela Pintea

flacara a scris:
mi-am permis sa intreb din nou la RU cum calculeaza dumnealor salariul si mi-au dat urmatoarea formula de calcul :
repet,sunt fp in primarie de oras,inspector,sup.1/1,cu salar brut de 2030,am 25% spor de vechime,nu am persoane in intretinere.
Calculul a fost total diferit de cel pe care cu multumiri,l-a postat d.na Kyandra
adica 2335 lei,clasa salarizare 53,gradatia 5.
Va redau calculul celor de la RU:
2030-508(25%-taxa Boc) = 1522
1522+228(15%)=1750
1750+175(10 spor de antena) =1925
1925 - 635(33% -pensie,somaj...) = 1290
este corect acest calcul ?
mai mult afirma d.n contabil ca salariul de incadrare este modificat ca fiind mai mic.Deci sa uit de 2030 pentru ca la acel salariu nu mai face nimeni referire.Nu mai inteleg nimic.
Va multumesc !

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Scuze! Aveti dreptate.Rog pe cei care stiu concret cum se calculeaza legal noul salariu sa impartaseasca pe aceasta cale ,,formula de calcul,,,intrucat sunt persoane in sistem care se joaca cu salarizarea.

Alte discuții în legătură

Salariu cristina 33 cristina 33 Va rog sa ma ajutati. La un salariu de baza de 2030 cat ar trebui sa am numerar? Pe fluturas am venitul brut 1639 Deducerea personala este de 180 .Ce ... (vezi toată discuția)
Spor conducere ContSters363781 ContSters363781 Buna ziua, Lucrez intr-o primarie si as dori sa stiu daca un functionar public cu functia de sef birou contabilitate, gradul III , clasa 72, cu o vechime in ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu beta88 beta88 Buna seara as dori si eu o informatie la salariul urmator cum se calculeaza netul: Ore lucrate 160 ore:1719 lei Ore noapte 25% 56 ore:150 lei Ore 100% 16 ... (vezi toată discuția)